Artykuł sponsorowany

Jakie są najważniejsze parametry oleju do silników dwusuwowych?

Jakie są najważniejsze parametry oleju do silników dwusuwowych?

Silniki dwusuwowe są szeroko stosowane w różnych maszynach i urządzeniach, takich jak skutery, motorowery, piły łańcuchowe czy kosiarki. Aby zapewnić im prawidłowe działanie oraz długą żywotność, niezbędne jest stosowanie odpowiedniego oleju. W tym artykule omówimy najważniejsze parametry oleju do silników dwusuwowych, które warto wziąć pod uwagę, aby wybrać najlepszy produkt dla swojego sprzętu.

Rodzaj oleju

Pierwszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest rodzaj oleju. Oleje do silników dwusuwowych dzielą się na mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne. Oleje mineralne są najtańszym rozwiązaniem i mogą być stosowane w starszych silnikach o niskiej mocy. Jednakże ze względu na ich niższą jakość oraz osiągi, są coraz rzadziej stosowane. Oleje półsyntetyczne to kompromis między ceną a jakością - mają lepsze właściwości smarne niż oleje mineralne, ale są też nieco droższe. Oleje syntetyczne są najbardziej zaawansowanymi technologicznie produktami, które zapewniają najlepszą ochronę silnika oraz najwyższe osiągi. Są jednak również najdroższe.

Właściwości smarne

Olej do silników dwusuwowych musi charakteryzować się odpowiednimi właściwościami smarnymi, aby zapewnić skuteczną ochronę silnika przed zużyciem. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na lepkość oleju oraz jego zdolność do tworzenia trwałego filmu smarnego na powierzchniach stykających się elementów silnika. Im lepsze właściwości smarne oleju do silników dwusuwowych, tym większa ochrona silnika przed zużyciem i korozją.

Odporność na wysoką temperaturę

Silniki dwusuwowe pracują w wysokich temperaturach, dlatego olej musi być odporny na utlenianie oraz degradację termiczną. Oleje syntetyczne zwykle cechują się lepszą stabilnością termiczną niż oleje mineralne, co pozwala im utrzymać swoje właściwości smarne nawet przy bardzo wysokich temperaturach pracy silnika.

Mieszalność z paliwem

W silnikach dwusuwowych olej jest mieszany z paliwem, co pozwala na smarowanie cylindrów i tłoków podczas pracy silnika. Dlatego ważne jest, aby olej miał dobrą mieszalność z paliwem, co zapewni równomierne rozprowadzenie oleju we wszystkich częściach silnika. Oleje syntetyczne mają zwykle lepszą mieszalność z paliwem niż oleje mineralne, co przekłada się na lepszą ochronę silnika.

Czystość spalania

Olej do silników dwusuwowych powinien charakteryzować się czystym spalaniem, aby minimalizować emisję szkodliwych substancji oraz osadzanie się sadzy w układzie wydechowym i na świecach zapłonowych. Oleje syntetyczne są zwykle bardziej ekologiczne i mają mniejszą tendencję do tworzenia osadów niż oleje mineralne, co przekłada się na mniejsze ryzyko awarii silnika oraz lepszą wydajność.

Normy i certyfikaty

Warto również zwrócić uwagę na normy i certyfikaty, które posiada dany olej. Oznacza to, że produkt spełnia określone wymagania techniczne oraz jakościowe, co jest gwarancją jego odpowiednich właściwości. Przykładem takiej normy jest JASO (Japanese Automotive Standards Organization), która określa wymagania dla olejów do silników dwusuwowych.